Håravfall, blåmärken, skavsår, ständig yrsel och en helvetisk ångest var min vardag. Jag mådde inte bra och föll djupare in i mörkret samtidigt som en del av mig ville falla ännu mer. Det kändes som att jag behövde en extra knuff varje dag så att jag lättare skulle kunna nå mitt mål. Jag ville höra hur fet och äcklig jag var för att kunna få motivation till att anstränga mig ännu mer tills att jag inte längre fanns kvar. Samtidigt var jag rädd och skräckslagen för att den dagen skulle komma. Alla blickar jag fick gav mig en sån ångest att jag önskade att jag inte längre fanns. I början kände jag mig stolt när jag klarade delmål efter delmål, men efter ett tag så försvann stoltheten och siffrorna kunde inte längre glädja mig. Jag var tjock, misslyckad och svag i mina ögon.
Självhatet växte och jag kände mig större ju smalare jag blev. Lögnerna blev allt fler och större. Jag manipulerade alla och kunde så lätt komma undan utan att någon tycktes märka att det var något som inte stämde. Det var precis som jag ville att det skulle va samtidigt som jag ville skrika på hjälp och gråta ut på någons axlar. Jag kände mig så svag, deprimerad och livlös. Allt min vardag gick ut på var att hålla mig från mat, ljuga om att jag hade ätit, undvika mat ännu mer, spy när det inte gick, hetsäta och träna tills att jag hade bränt dubbelt så mycket kalorier som jag hade fått i mig. Men att be om hjälp var inte lätt, jag ville inte gå upp i vikt och tappa kontrollen som jag trodde att jag hade. Samtidigt var jag livrädd för att ingen skulle ta mig på allvar på grund av att jag inte var smal nog och därav inte kunde ha några problem.
Bevisligen hade jag fel och jag fick hjälp tillslut. Jag ville det samtidigt som att det var det sista jag ville. Idag är jag glad för att jag gick med på det frivilligt och slapp att bli inlagd. Det har varit många svåra och tuffa dagar men jag har klarat dom och överlevt utan ett enda återfall. Jag är inte perfekt i mitt ätande. Ibland äter jag för mycket och ibland för lite, men trots det så har det inte varit något extremt utan det har varit på ett normalt sätt. Jag har gått upp mellan 15 – 20 kg, inte vägt mig sen jag började på Mando och jag har varken spytt eller hetsätit. Det är en bit kvar innan jag är helt frisk men jag är på god väg! Jag har svårt att acceptera och visa upp min kropp men det börjar bli lättare nu och trots att det är ångestfullt så är det värt det. Mitt liv kretsar inte längre kring lögner och jag kan känna hur min kropp börjar läka. Min kropp blev så uppstressad av alla påfrestningar att hjärtat har tagit stryk och nu måste jag leva med en hög puls och återkommande hjärtklappningar trots medicinering. Förhoppningsvis kan jag få bukt med det en dag men som med allt annat så kommer det att ta sin tid.
Vad vill jag säga med det här inlägget? Jag vill väl säga det som alla redan har hört otroligt många gånger nu: Det är inte värt det. Att svälta sig själv, träna för mycket eller att spy kommer aldrig att kunna göra dig nöjd. Samtidigt som man fortsätter att känna sig tjock förstör man sin kropp något så otroligt. Hur mycket man väger spelar ingen roll och avgör inte heller hur sjuk du är eller huruvida du förtjänar att få hjälp. Var inte rädda för att berätta och tänk på vad som är bäst för er! Ni är värda så mycket mer. Samhällets ideal är sjuka och det bästa man kan göra är att gå emot dom och tillsammans ändra på det istället för att följa efter.
Som jag alltid säger; jag är så STOLT över dig och det du åstadkommit!! Klok, smart och förhoppningsvis en hjälpande hand för många som var i din situation. En förebild helt enkelt! Fina, fina, Perfekta och underbara Ninni <3
Jag förstår vad du menar med det sista, att det inte är värt det. Jag är fd anorektiker och jag tyckte bara att jag såg tjock ut hela tiden, sedan ser jag tillbaka på bilder på mig som var tagna under den tiden och jag var äckligt smal.
Jag tycker att du är stark som har klarat dig såhär långt, I am proud of you and you know it <3
Du har varit så duktig, och är så duktig som lyckats att
ta dig ur det!
Verkligen stort!
Du är fantastisk som kommit såhär långt. En rungande applåd till dig! Hoppas många finner dig som en motivation och inspiration till att bli bättre från sitt helvete. Du är stark, som själve fan, och kommer komma precis dit du vill! 🙂
Åh, du är SÅ mycket finaste nu!! Jag skulle gjort vad som helst för att ha ditt utseende, du är både otroligt söt, vacker, snygg & perfekt kropp. Du hade varit PRECIS LIKA FIN med några extra kilon på kroppen! Men det har du ju absolut inte nu (så det är inte så jag menar). & gud vad duktig du är som har klarat dig igenom det! Krama om dig själv, titta dig i speglen & säg ”Fyfan vad bra jag är! Jag är störst, bäst o vackrast, o ingen är så jävla bra som jag!” 😀
finare*
sv: Åh kan bara säga desamma sötast! *Kramar*♥
Bra inlägg!
Hemskt, sorgligt, äkta och starkt på samma gång.
Så härligt att det går bra för dig och att du ser positivt på framsidan, ser hopp, det är det viktigaste i alla lägen! <3
sv: Jag är skitdålig på det haha, men de gick bra igår. Blev lagom mycket på luren haha så idag är jag bara lite seg 😀
Är jättedålig på att stretcha med och får träningsvärk efter ALLT xD
Trevligt! Jag tar det bara lugnt!
Gud vilken text! Satt med tomatögon och läste allting! Måste vara svårt det där, men du är duktig som har kunnat slingra dig ur det där! Jag kan inte säga att jag vet hur det känns, för det vet jag inte. Men det måste vara jobbigt! Bara jag tycker att det är jobbigt om jag inte har ätit på flera dagar! Man försöker, men har ingen aptit!
Ååååh, jag är så sjukt STOLT över dig finaste!! Du är en sån klok och bra förebild <3
du är så duktig och stark, jag blir så stolt! ♥
Jag reagerade nog aldrig på dessa bilder innan, nu kan jag verkligen se hur smal du var. Du är så himla stark som har kommit så här långt <3
Så sant Ninni, det är inte värt det. Starkt skrivet, bra att du kommit så långt. Fortsätt prioritera ditt välmående.