TIPS PÅ BRA SKRÄCKFILMER SÖKES!

Åhå, ikväll blir det att se det senaste avsnittet av Walking Dead!

Kul att de äntligen har gjort en serie som är helt i min smak. ♥ Eller har jag missat att det har funnits fler? Anyway så efterlyser jag nu riktigt bra och läskiga skräckfilmer! Och då menar jag inte skitfilmer som Gag eller Jeepers Creepers som knappast innehöll något läskigt alls eller ens en bra story. Filmen måste inte nödvändigtvis vara en sån som får en att skrika av skräck men jag vill gärna få hoppa till och rysa lite. Viktigast är dock att filmen har någon substans i sig med okej effekter så att allt inte bara känns äckligt B.

Senaste veckan har jag sett: The Crazies, The hills have eyes 1 och 2, Gag, Jeepers Creepers, Grave Encounters och Wrong Turn 4. Ingen var en superrulle precis men The hills have eyes 1 och 2 som jag har sett flera gånger förr är alltid roliga att se på och Grave Encounters var nog den bästa filmen jag såg den här veckan. Om man gillar Paranormal Activity eller serier som Det okända och Hemsökta hus så kommer man nog att gilla denna! De går runt och överdramatiserar precis som i dessa serier för att sedan upptäcka att det är verkligt den här gången, underbart…På ett gammalt mentalsjukhus också.

Nu vill jag att ALLA ska skriva tips på riktigt bra filmer. (Helst inte alltför gamla då jag är lite kräsen med effekter och bildkvalité). Nu vet jag att 95% av mina läsare inte kommenterar så ofta precis men någon skräckis tycker jag att man borde komma på! Gärna med Zombies, inavlade freaks eller en film som är mer psykologisk av sig. Om du absolut inte kommer på någonting kan du ju alltid trycka på ”gilla” – knappen så att filmnördar hittar hit. Nu när jag är på Mando varje vardag kollar jag alltid på åtminstone en film om dagen och eftersom att jag kommer vara där ett tag till så behöver jag många filmer att se på.

 

24 svar på ”TIPS PÅ BRA SKRÄCKFILMER SÖKES!”

  1. Jag gillade, ehe :'>

    The walking dead <3

    Uhm..skräckfilmer, jag är superkass på sånt men Creep, Dead birds, Whisper och Dead silence ^^ Lite skumma allihop, fast man hoppar till..iaf jag, haha. Har inte sett så många men ska lära mej att se skräckfilmer x)

    Funderar på att se Grave Encounters ^^

    Svara
  2. sv: Den handlar om en kille som har ett naturprogram på tv, och så försvinner han i en regnskog typ. Och så ger sig familjen + några andra ut för att leta efter honom, och så är det massa andar och onda makter osv.

    Den är som sagt väldigt ny, men jag har sett alla avsnitten hittills och jag har seriöst haft panik och halvgråtit typ haha! Men sen kan jag tillägga att jag är ganska lättskrämd!

    Men den är typ lika läskig som Paranormal Activityfilmerna, om du har sett dem 🙂

    Om inte annat så är serien grymt bra gjord, och killen i den är snygg (a)

    Svara
  3. Åh, jag älskar zombiefilmer! The walking dead är bra, såg första säsongen på en dag. En annan sådan serie är Dead set, fast jag vet inte om man har gjort någon andra säsong. Sedan finns ju 28 Dagar senare, 28 Veckor senare, REC, REC 2, Dawn of the dead, Dead air osv. Vill du se en sådan blandat med komedi så rekommenderar jag även Shaun of the dead. Just det, en norsk zombiefilm som faktiskt är helt okej; Död snö.

    Sen är Silent Hill en väldigt bra film, inte med zombies dock men jag skriver med den här i alla fall.

    Ber om ursäkt ifall du redan sett de flesta av filmerna ):

    Svara
  4. Åh skräck har jag älskat sen jag var liten! brukade alltid skrämma alla andra ungar så dom inte vågade sova haha! Men the hills have eyes gillar jag inte. Pallar inte våldtäcktsscenen, klarar knappt det i nån film sen jag blev utsatt första gången.

    Svara
  5. hm, the messengers var jätteläskig när jag såg den tyckte jag (dock var det 2 år sen kanske men endå!)

    silent hill borde du se om du inte sett den 🙂 där är de massa konstiga inavlade freaks.. haha. eeh borde veta många men av någon anledning fick jag hjärnsläpp 🙁

    Svara
  6. sv: japp jag skriker till 😀 haha, silent hill är ju egentligen spel från början (har spelat allihopa, hohoho) men dom gjorde film på de, så den kanske kan va lite förvirrande,men ändå värd att se 😮

    Svara
  7. sv: haha mina föräldrar som sitter bredvid mej lär ju tro att jag är dum i huvudet om jag börjar skrika ut filmer högt, haha. vill nog inte det 🙁

    ja ;o vart själv sugen på att se silent hill bara för jag pratade om den haha, så ska väl se den nu…

    Svara

Lämna en kommentar